Yapısal Kablolama - Network

Yapısal kablolama

Piyasada çok çeşitli UTP kablo ve malzeme bulunmaktadır, ancak bunların bir çoğu uluslar arası standartta çalışması gereken 10/100mbp Ethernet kartlarından değildir ve sadece bilgisayarların birbiriyle haberleşmesini sağlar. Bu tür ethernet kartları her hangi bir dosya alış verişinde; data iletiminde sistem kısa sürede kilitlenmekte ve hatta çökmektedir.

İşte bu nedenle KARNET, “müşteri odaklı çalışma sistemi”ni şirket felsefesi olarak benimseyerek, gerek çalışanlarına gerekse verdiği danışmanlık hizmetlerinde müşteriye sunmaktadır. Her şeyden önce müşteri memnuniyetinin bilincinde olan firmamız, müşterinin istekleri doğrultusunda marka ya da oem (fason) ürünler kullanılarak oluşturduğu altyapı sistemlerinde en iyiyi yapmanın haklı gururunu yaşamaktadır.

YAPISAL KABLOLAMADA ; LAN (Local Area Network), yani bölgesel iletişim ağlarının omurgasında UTP ve STP kablolar kullanılmaktadır. UTP Kablo sekiz uçtan; dört çiftten oluşup,çiftler kendi arasında bükümlü halde bulunurlar.

UTP Kablo standardında Level-3 Level-4 Level-5 gibi kategorilere ayırlırlar. Ethernette kullanılan kategori en az Level-3 olmakla birlikte, Category –5 standardı günümüzde en yayagın hale gelmiş ve UTP kablo ile bir arada anılmaktadır.

STP Kablo da dört çiftten oluşup, çiftler kendi arasında bükümlü halde bulunurlar. Daha çok Token Ring Networklerde kullanılan bir kablo tipidir. IBM type-1,2,3,4.... adıyla anılır. Ethernet standartlarının içinde yer almasa da Facto standart olarak uyugulamada bazı firmalar tarafından STP kabloya yönelik ürünler geliştirilmiştir.

KARNET, 100Mbp veri iletimi için kurduğu network alt yapısında bu iletimi destekleyen data prizleri ve panelleri kullanmaktadır. Sıva üstü, sıva altı, kanal tipi tekli ya da kanal tipi çoklu RJ45 girişli data prizleri mevcuttur.

Prizler ve kablolar kadar Patch panellerinde 10/100Mbps üzerinde etkisi mevcuttur. Patch Paneller 16’ 24’lü, 48’li 72’li vb. sayıda port içermektedir.